MEBLEZMETALU.PL
2023-04-25

Praktyczny i estetyczny. Jak wybrać odpowiedni rozmiar stołu do swojego domu.

Okrągły Stół Loft ANGOLARE

Jadalnia i kuchnia często są uważane za serce domu. Pomieszczenia te odgrywają ważną rolę w życiu rodzin. To właśnie tutaj spędza się czas przy posiłkach, rozmowach, a także  relaksując się. Kuchnia to miejsce, gdzie przygotowuje się posiłki. Z kolei w jadalni je spożywamy oraz świętujemy ważne wydarzenia. Zarówno w jednym i w drugim pomieszczeniu tworzymy wspomnienia i relacje. Jak więc wybrać rozmiar stołu? Który będzie najbardziej odpowiedni? Podpowiadamy jak podjąć najlepszą decyzję.

Czynniki wpływające na urządzenie kącika kulinarno-jadalnego

Wybór odpowiedniego stołu jest bardzo ważny. Wpływa to na wygodę użytkowania i styl pomieszczenia. W zależności od potrzeb i preferencji można wybrać różne rozmiary stołów. Do czynników wpływających na urządzenie kącika kulinarno-jadalnego zaliczyć możemy: rozmiar pomieszczenia, liczbę osób, rozkładany blat, kształt stołu oraz styl pomieszczenia.

Rozmiar pomieszczenia to jeden z najważniejszych wyżej wymienionych czynników. W zależności od metrażu należy wybrać taki rozmiar, aby uniknąć zagracania przestrzeni. Tym samym zapewniona zostanie swoboda użytkowania. Jeżeli zależy Ci na elastyczności, świetnym wyborem będzie stół okrągły 100 cm. To rozwiązanie pozwoli na zwiększenie ilości miejsc przy stole, gdy tego potrzebujesz. Po złożeniu stół będzie zajmować mniej miejsca. Mały stół do kuchni może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią w kuchni lub jadalni. Zwykle taki stół ma rozmiar około 80-100 cm długości i 50-60 cm szerokości. Takie stoły są zwykle skromne, proste i eleganckie.

stół okrągły 100 cm

Zasady doboru wymiarów stołu: jak zapewnić wygodne i ergonomiczne warunki przy posiłkach

Każda osoba powinna mieć tyle miejsca, aby nie przeszkadzać innym. W celu umożliwienia swobodnego odsunięcia krzesła, odległość stołu od ściany nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Szerokość blatu dla jednej osoby to co najmniej 60 cm, a głębokość minimum 30 cm. Należy także pamiętać, aby wygospodarować miejsce pomiędzy osobami siedzącymi naprzeciwko siebie. Zatem optymalna szerokość stołu wynosi 90-100 cm. Z kolei wysokość stołu wynosi około 80 cm. Wszystko zależy od tego, ile wynosi wysokość siedziska. Jeżeli natomiast potrzebujesz stołu na większą ilość osób, warto zwrócić uwagę na stół na 6 osób.  Ma on zwykle rozmiar około 150-180 cm długości oraz 80-100 cm szerokości. Meble tego typu to zwykle stoły z rozkładanym blatem. Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie ilości miejsc przy stole, gdy tego potrzebujemy.

Jeżeli jesteśmy zwolennikami urządzania częstych przyjęć, warto wziąć pod uwagę stół prostokątny rozkładany do długości 240 cm. Przy takiej formie stół pomieści 10 do 12 osób.

stół prostokątny rozkładany

Stół jadalny dopasowany do stylu pomieszczenia

Wybór kształtu stołu zależy przede wszystkim od stylu aranżacji pomieszczenia. Stoły prostokątne są najpopularniejsze. Najczęściej wykorzystuje się je w domach i mieszkaniach. Zapewniają one dużo miejsca dla osób siedzących wzdłuż stołu.

Osoby siedzące wokół okrągłego stołu mają ze sobą bliższy kontakt wzrokowy. Z kolei stoły kwadratowe są praktyczne w pomieszczeniach o nieregularnym kształcie. Słyną z tego, że można je ustawić na różne sposoby.

Nie powinniśmy zapominać także o stylu aranżacji pomieszczenia, w którym zostanie on umieszczony. Dzięki temu mebel będzie idealnie wpisywał się w całość i dopełnia styl wnętrza. Dla stylu nowoczesnego, z pewnością sprawdzi się stół o prostych, geometrycznych kształtach oraz minimalistycznym designie. Stół industrialny będzie harmonijnie współgrał z pozostałymi elementami wystroju, tworząc spójną całość. Dla stylu klasycznego warto wybrać stół z materiałów naturalnych np. marmur. Tym sposobem wnętrze będzie cieszyć się elegancją i prestiżem. Warto zatem wybrać stoły prostokątne, charakterystyczne dla stylu klasycznego. Odpowiednim wyborem będą też stoły z ozdobnymi nogami. W przypadku stylu rustykalnego lub skandynawskiego, doskonale odnajdą się stoły o naturalnym wykończeniu. Wprowadzą one do pomieszczenia przytulny i ciepły klimat.

Okrągły Stół Na Metalowej Nodze

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.76 / 5.00 33 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-23
Stół bardzo ładny. Jestem SUPER zadowolona . Obsługa i pomoc przy dokonaniu zakupu na WYSOKIM POZIONIE . POLECAM WSZYSTKIM TEGO SPRZEDAWCE . DZIĘKUJĘ BARDZO .
2024-06-13
Wszystko dostarczone zgodnie z zamówieniem. Polecam
pixel