2022-12-19

Cameleon - nowoczesny system oświetlenia wnętrz

Oświetlenie domu czy mieszkania to temat, który najczęściej podejmujemy na końcu, po przeprowadzce, remoncie czy budowie. Niemniej odgrywa ino w naszym nowym wnętrzu kluczową rolę. Co z tego że masz w łazience włoskie płytki, drogie drewno na podłodze czy piękne meble w salonie, jeśli wnętrza są ciemne i mało przytulne. W tym artykule chciałbym podjąć temat oświetlenia wnętrz, które zostały zbudowane lub przerobione na styl industrialny, który omawialiśmy już we wcześniejszych wpisach. Przypomnę tylko że styl industrialny, to trend projektowy który czerpie inspiracje z wnętrz fabryk i magazynów zbudowanych podczas rewolucji przemysłowej, które z czasem, odpowiednio zaprojektowane stały się synonimem stylu i luksusu.

Lampy w stylu industrialnym, są zwykle wykonane z metalu lub drewna, i często mają odsłonięte okablowanie, co przy remoncie lub przeróbce mieszkania zwalnia nas z konieczności kucia tynku. Oświetlenie industrialne staje się coraz bardziej popularne we wnętrzach mieszkalnych. Może być używane jako ogólne źródło światła, lub jako oświetlenie zadaniowe do określonych czynności, takich jak czytanie czy gotowanie.

Kiedy zasiadasz wygodnie w fotelu z ulubioną książką, potrzebujesz wyraźnego światła by delektować się lekturą. Gdy zapraszasz przyjaciół na urodziny chcesz stworzyć przytulną atmosferę w salonie, zachowując jednocześnie pełną jasność w kuchni. Powiesz teraz że indywidualne oświetlenie każdej strefy w otwartej przestrzeni nie jest możliwe. Otóż jest – jeśli wybierzesz system Cameleon. Co Cię w nim urzeknie?

Możliwości – ilość kompozycji, które możesz stworzyć za jego pomocą jest nieskończona. Nic Cię nie ogranicza.

Kreatywność – bogata kolekcja i elastyczność systemu pozwolą Ci zaprojektować niebanalną i użyteczną aranżację, która za każdym razem rozbłyśnie tak jak tego potrzebujesz. Zaufaj własnej wyobraźni, tylko ona Cię ogranicza przy projektowaniu oświetlenia z kreatywnym systemem Cameleon.

Oświetlenie sufitowe z industrialnymi kloszami Cameleon sprawdzi się zarówno pod kątem praktycznym, jak i estetycznym. Lampy wiszące – na przykład seria Poly, lampa tuba Laser czy Mały betonowy klosz tulum, doskonale sprawdzą się w korytarzu czy kuchni. W jadalni, pokoju dziennym czy sypialni, możesz postawić na pojedyncze lampy (seria Pear,Monaco,Barrel) lub całe ich kompozycje w różnych wielkościach. 3 lampy nad stołem w Twojej kuchni dodadzą jej niepowtarzalnego blasku. Doskonale nadadzą się do tego klosze Sphere lub Polaris (kule świetlne) zawieszone na natynkowej puszce Cameleon Canopy, która umożliwia podłączenie do 6 lub 12 źródeł światła bez konieczności ingerencji w strukturę sufitu.

W sypialni doskonale sprawdzą się małe klosze serii Cylinder lub żyrandol drewniany Bio które zabezpieczą Cię przed nadepnięciem na klocek zostawiony tam niechcący przez Twoje dziecko. Fundusze, które wydasz na instalację Cameleon zaprocentują uśmiechniętymi twarzami Twoich pociech podczas wspólnego układania puzzli w długie, zimowe wieczory, uradowanymi obliczami przyjaciół na udanej parapetówce.

Nie zapomnijmy też o łazience. Tu relaksujemy się w kąpieli po ciężkim dniu. Tu robimy się na bóstwo. Potrzebujemy do tego odpowiedniego światła. I tu również sprawdzą się lampy wiszące serii Sphere lub Snowball, oczywiście spełniające kryteria bezpieczeństwa klasy IP-20.

 

Dobór temperatury żarówek

A teraz trochę o doborze temperatury światła do poszczególnych pomieszczeń. Na początek wyjaśnię co to temperatura barwowa. Otóż wszystkie źródła posiadają informację na temat temperatury barwowej którą mierzy się w Kelwinach (K). Im wartość wyższa, tym kolor światła zimniejszy. Skala wygląda w ten sposób:

  • barwa zimna (powyżej 4500K)
  • barwa neutralna (od 3500 do 4500K)
  • barwa ciepła (do 3500K)

Wbrew pozorom temperatura światła, jakie emituje nasza instalacja świetlna ma znaczenie. Wpływa ono na naszą efektywność pracy, ale również na nasz nastrój. Ważne jest aby oświetlenie wewnętrzne było adekwatne do pomieszczenia, oraz czynności jaką będziemy w nim wykonywać. I tak żarówki o barwie ciepłej najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których relaksujesz się czy odpoczywasz. Żarówki o barwie neutralnej, czy zimnej będą odpowiednie do pomieszczeń w których musisz się skoncentrować. Taka barwa światła zwiększy też Twoja produktywność. 

Przejdźmy teraz do poszczególnych pomieszczeń: 

  • Sypialnia – tutaj odpoczywasz. Ciepła, lub lekko ciepła barwa światła sprawi, że pokój stanie się przytulny i ułatwi Ci relaks.
  • Salon – tu stosujemy żarówki podobne do tych w sypialni. Można zastosować kilka źródeł światła o różnej temperaturze barwowej, na przykład do czytania. Ale generalnie w tym pomieszczeniu temperatura oświetlenia nie powinna być zbyt zimna.
  • Łazienka – tutaj zalecam barwę neutralną, ewentualnie zimną ,abyśmy mogli wygodnie się golić, czy robić makijaż w możliwie naturalnym świetle. Kuchnia – tutaj możesz zastosować żarówki o barwie neutralnej aby przygotowywanie posiłków było wygodne. Z pewnością w systemie Cameleon znajdziesz nietuzinkową lampę nad wyspę.
  • Jadalnia – tutaj sprawdzi się bardziej barwa ciepła. Przebywasz tutaj z rodziną czy przyjaciółmi, wspólnie spożywacie posiłki, więc warto zadbać o to by oświetlenie stwarzało odpowiedni nastrój i poczucie bezpieczeństwa. Natomiast w biurze czy gabinecie warto zastosować źródło światła o barwie neutralnej lub zimnej. Dzięki temu podczas wykonywanej pracy będziesz bardziej produktywny i skupiony.

 

Budowa współczesnej żarówki

Żarówki LED działają inaczej niż tradycyjne żarówki żarowe. Zamiast żarnika wykorzystują diody elektroluminescencyjne. LED jest skrótem od light emitting diode. W żarówce LED każda dioda umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanej miseczce reflektora. Gdy przez diodę przepływa prąd, emituje ona światło we wszystkich kierunkach. Dzięki zastosowaniu kilku diod, mała żarówka LED zapewnia tyle samo światła, ile żarówka żarowa, przy czym żarówki LED są znacznie trwalsze. Mogą działać 10 razy dłużej niż żarówka żarowa, zużywając przy tym do 90% mniej energii elektrycznej. Jako ciekawostkę podam jeszcze że z energii, którą zużywa żarówka, tylko 10% idzie na wytworzenie światła. Pozostałe 90% jest marnowane jako ciepło. Nie możesz bagatelizować tego jak zaprojektować oświetlenie wnętrza Twojego domu. Zbyt słabe sprawi że będziesz się czuł przybity, zmęczony a skóra będzie miała nieładny odcień. Natomiast dobrze rozplanowane upiększy każde pomieszczenie i sprawi że poczujesz się naładowany pozytywną energią.

Jeszcze trochę o lampach

Generalnie lampa sufitowa jest najważniejszym punktem świetlnym w każdym pomieszczeniu. Może być w postaci pojedynczego klosza na kablu, lub w bardziej rozbudowanych konstrukcjach. Decydując się na kreatywne oświetlenie Cameleon, możesz przy użyciu listew i puszek CAMELEON CANOPY, oraz wielu modeli kloszy i lamp wiszących, stworzyć własną kompozycję oświetlenia. Ilustruje to znakomicie zestaw lamp wiszących CAMELEON PEAR lub CAMELEON CONE. Możesz go skomponować z kilku kloszy różnej wielkości, podłączonych do listwy natynkowej. Świetnie sprawdzą się tu dedykowane przewody Cameleon cable z odpowiednią oprawką do żarówki, które wybierzesz z szerokiej gamy dostępnej w systemie Cameleon. Montaż nie przysporzy Ci wielu kłopotów. Przewody położysz bez konieczności kucia tynków, używając akcesoriów Cameleon mounting, dzięki którym przytwierdzisz kable do ściany i odpowiednio ustawisz ich kierunek. Dopiero po określeniu konstrukcji oświetlenia weź pod uwagę jego stylistykę.

Przeglądając naszą ofertę przekonasz się ze większość lamp systemu Cameleon utrzymana jest w stylu industrialnym. Zróżnicowana konstrukcja i materiał wykonania zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Wiszące lampy znajdujące się w centralnej części pomieszczenia uznawane są za oświetlenie główne. Ich stylistyka ma bardzo duży wpływ na cały charakter pomieszczenia. Zwróć na nie szczególna uwagę, jeśli urządzasz pomieszczenie fabrycznie adaptowane na punkt gastronomiczny ,czy usługowy. W wysokim wnętrzu hal przemysłowych lampy będą zawieszone w taki sposób żeby lepiej oświetlały stoliki. Może się okazać że znajdują się w połowie wysokości pomiędzy sufitem a podłogą. Dlatego na ich wygląd goście zwrócą uwagę w pierwszej kolejności. Należy tez pamiętać aby zachować ostrożność dobierając oświetlenie ,ponieważ lampa ścienna, zestawiona z lampą sufitową w stylu industrialnym jest uznawana za dość ciężkie połączenie. W pewnym momencie, na skutek przesytu możesz otrzymać wnętrze w którym będziesz czuł się mało komfortowo. Dlatego stopniowo dobieraj dodatki i lepiej postaw na jeden interesujący model, zamiast wybierać wiele w ramach jednego pomieszczenia. Czasem jeden mocny element lepiej podkreśli charakterystykę wnętrza, niż wiele mniej wyrazistych. Światło sztuczne jest substytutem światła naturalnego.

Podczas planowania oświetlenia każdego z pomieszczeń nie należy skupiać się wyłącznie wokół pojedynczej lampy, gdyż nie oświetli ona w odpowiednim stopniu całego wnętrza. W architekturze światła bardzo ważne jest zatem rozmieszczenie lamp w taki sposób, by każda z wydzielonych stref była dobrze oświetlona. W tym celu wyróżnia się trzy rodzaje oświetlenia: ogólne, kierunkowe oraz dekoracyjne. Oświetlenie ogólne odpowiada za zapewnienie odpowiedniej widoczności w pomieszczeniu poprzez równomierne oświetlenie całego wnętrza. Najczęściej w tym celu stosowane są lampy sufitowe do salonu, sypialni i każdego innego pomieszczenia. Są to na przykład żyrandole lub plafony. Emitują one równomierne i rozproszone światło, zapewniające dobrą widoczność we wnętrzu. Kolejnym typem oświetlenia jest oświetlenie kierunkowe, zwane inaczej miejscowym. Jest ono dostosowywane do poszczególnych miejsc i stref w pomieszczeniu. Miejscowe oświetlenie kuchni będzie miało za zadanie wydzielić strefę pracy, zapewniając jeszcze lepszą widoczność miejsca przygotowywania posiłków, czyli blatów – mogą to być na przykład zamontowane pod szafkami listwy LED lub pojedyncze punkty świetlne. Podobną funkcję będą pełniły lampki nocne do sypialni, odpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniej widoczności na przykład podczas czytania książki. Odpowiednio rozmieszczone oświetlenie loftowe stwarza dobre warunki do pracy i odpoczynku. Trzeci rodzaj oświetlenia – dekoracyjne – ma za zadanie budować klimat i nastrój we wnętrzu. Oświetlenie to nie musi spełniać żadnych funkcji użytkowych. Jest to najczęściej kinkiet naścienny lub dekoracyjne lampki na sznurze. Światło dekoracyjne bezpośrednio wpływa na klimat panujący w pomieszczeniu, a także samopoczucie osób w nim przebywających. Podział oświetlenia na główne, kierunkowe oraz dekoracyjne sprawia, że przyjmuje ono charakter porządkujący, decydujący o sposobie odbioru wnętrza, a także nadaje mu odpowiedni klimat i określa jego funkcjonalność i użytkowość. Dobrze rozplanowane oświetlenie strefowe ma także na celu podkreślenie walorów oraz detali architektonicznych, a także wydobycie głębi barw i faktur zastosowanych wewnątrz.

Oświetlenie wnętrz zaprojektowanych w stylu industrialnym

Oświetlenie wnętrz w stylu industrialnym to trend, który pojawia się już od jakiegoś czasu. Charakteryzuje się odsłoniętymi rurami, surowym betonem i stalowymi belkami. Trend oświetlenia wnętrz w stylu industrialnym można zaobserwować zarówno w domach, jak i firmach. Zastosowanie oświetlenia szynowego jako głównego źródła światła w przestrzeni może nadać pomieszczeniu industrialny charakter. Oświetlenie szynowe jest również doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą podkreślić określone obszary lub dzieła sztuki bez używania zbyt wielu innych źródeł światła. Oświetlenie wnętrz w stylu industrialnym to rodzaj wzornictwa, który cieszy się popularnością od dziesięcioleci. Chodzi o odsłonięte rury, kanały i belki, które można znaleźć w wielu fabrykach i magazynach. Wykorzystanie oświetlenia szynowego zyskało na popularności na przestrzeni lat. Ten rodzaj instalacji świetlnej jest idealny do wysokich sufitów i dużych przestrzeni, ponieważ można go łatwo dostosować do różnych wysokości. Oświetlenie szynowe sprawdza się również w salonach, korytarzach, pralniach, kuchniach i łazienkach. 

Oświetlenie w stylu industrialnym to trend, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Ma to wiele wspólnego z rozwojem ery industrialnej i jej estetyką. Najlepszą rzeczą w tego typu oświetleniu jest to, że można je zainstalować w dowolnym miejscu w domu, od salonu po sypialnię, i zawsze będzie wyglądać świetnie. Najlepsze w oświetleniu wnętrz w stylu industrialnym jest to, że nie zawsze musi być drogie. Może być tak tanio, jak chcesz. Lampy w stylu industrialnym są dostępne w różnych stylach, kształtach i rozmiarach. Można je znaleźć do lampy sufitowej lub do osłony kabla. Kinkiety to również świetny wybór, jeśli potrzebujesz oświetlić swój pokój pojedynczą lampą . To jedna z lamp z poprzedniego przykładu. Wysokość sufitu jest ważna przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu lampy. Istnieją lampy do wysokich pomieszczeń i lampy do niskich pomieszczeń. Lampę sufitową wysoką można zastosować w pomieszczeniu z wysokim sufitem, jednak nie będzie ona tak efektowna jak kinkiet czy lampa podłogowa. Osłony kabli służą do ukrywania przewodów, ale mogą również przyciemniać pomieszczenie. Kinkiety są bardziej uniwersalne niż lampy podłogowe, ponieważ można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, a ich światło nie ogranicza się do określonego obszaru. Punkty świetlne zapewniają skupione światło, które doskonale nadaje się do podświetlania niektórych obszarów pomieszczenia, takich jak dzieła sztuki lub meble. Instalacja świetlna jest kluczowym elementem w każdym pomieszczeniu. Jednak często zapominamy, jak ważny jest wybór odpowiedniej lampy do odpowiedniego pomieszczenia. Zestaw do salonu i jadalni to dwa pokoje, które wymagają różnych rodzajów lamp, aby stworzyć idealną atmosferę. Salon to przestrzeń, w której spędzasz dużo czasu z rodziną i przyjaciółmi, dlatego ważne jest, aby panowała w nim przyjazna atmosfera. Można to osiągnąć stosując lampy dające ciepłe światło, takie jak kinkiety, a nawet lampy sufitowe. Ale jeśli chcesz stworzyć bardziej intymną atmosferę, zamiast tego użyj reflektorów i lamp stołowych. Jadalnia jest zwykle wykorzystywana do oficjalnych spotkań i dlatego wymaga bardziej formalnych opraw oświetleniowych, takich jak żyrandole lub wysokie lampy sufitowe. Jadalnia: żyrandole, lampy sufitowe, reflektory. Salon: Kinkiety, lampy podłogowe, lampy stołowe. Odpowiednie spoty oświetleniowe mogą sprawić, że pomieszczenie wyda się większe i wygodniejsze. Bardzo popularne są też lampy sufitowe do wysokich pomieszczeń. Zapewniają znacznie łagodniejsze światło niż oprawa sufitowa i zwisają, co sprawia, że są bardziej intymne. Jeśli masz w domu wysoki sufit, to jest to rodzaj lampy, w którą powinieneś zainwestować. Dobrym sposobem na znalezienie odpowiedniej osłony kabla do lampy jest zmierzenie długości kabla od wtyczki ściennej do miejsca, w którym ma być podłączony na ścianie lub listwie przypodłogowej. Pomoże Ci to dobrać odpowiednią długość osłony, co zapobiegnie wypadkom w postaci potknięcia się o kable lub zaczepienia o nie podczas poruszania się po pomieszczeniu z włączoną lampą.

Podsumowując:

Gotowy system oświetleniowy jest ważnym aspektem każdego wystroju wnętrza. Może tworzyć lub psuć wygląd i charakter przestrzeni. Właściwe oświetlenie punktowe może sprawić, że pomieszczenie będzie ciepłe i zachęcające, podczas gdy niewłaściwe może sprawić, że będzie zimne i nieprzyjazne.Lampa pająk to jeden z najpopularniejszych rodzajów lamp we wnętrzach industrialnych. Idealnie nadają się do salonów, jadalni, sypialni, kuchni, i nie tylko. Świetnie nadają się również do dodania odrobiny osobowości do każdej przestrzeni dzięki swojemu unikalnemu kształtowi i wzornictwu. Lampy nad wyspą to świetny sposób na dodanie światła do kuchni. To także dobry sposób na to, aby Twoja kuchnia wyglądała bardziej nowocześnie i stylowo. Krótko mówiąc Cameleon to gotowy system oświetlenia natynkowego, z własną unikalną siecią lamp wiszących w stylu loft, świetnie zastępujący typowe oświetlenie szynowe. Ta instalacja świetlna, jest prosta w montażu i zapewnia doskonałe oświetlenie wewnętrzne we wszystkich strefach. 

Natynkowy system oświetleniowy to rodzaj systemu, który jest montowany na powierzchni ściany. Ten rodzaj oświetlenia jest zwykle stosowany w kuchniach, salonach i innych miejscach, w których nie ma zbyt wielu urządzeń. Najpopularniejszymi rodzajami opraw natynkowych są szynoprzewody, oprawy wpuszczane i oprawy podszafkowe. Tego typu lampy mogą być używane do oświetlania określonych obszarów lub do podkreślania pewnych cech w pomieszczeniu. Punkty świetlne to świetny sposób na dodanie stylu do domu. Mogą być używane jako punkt centralny w pokoju lub jako element akcentujący. Oświetlenie szynoprzewodowe to jeden z najpopularniejszych typów spotów oświetleniowych. Doskonale nadaje się do oświetlania dużych powierzchni i może być montowana na suficie lub na ścianie. To chyba tyle. Mam nadzieję że Cię nie zanudziłem i choć trochę rozjaśniłem Ci temat oświetlenia. Gdyby jednak zrodziły się jakieś pytania czy wątpliwości, zawsze możesz do nas napisać lub zadzwonić.

Polecane

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel